A meditáció

09 Jul A meditáció

Égből pottyant gondolatok

Tenni, kifelé figyelni, azt tudunk. De lenni, befelé figyelni?…

Vannak az életnek egyetemes témái. Amik mindenki életútján fontossá válhatnak. Lehet, hogy nem foglalkozunk velük, de mégis ott lapulnak a háttérben, és előbb-utóbb nagyszerű lehetőségnek bizonyulhatnak…

A meditáció

Sokan nem tudják, mit értsenek alatta. Mégis, egyre többen érzik az egyensúly hiányát: mindenki dugig van tennivalóval, egész nap rohan, s este, éjjel (hajnalban?) hullafáradtan zuhan az ágyba – és sokszor egyre nyugtalanabbul alszik… Tenni, kifelé figyelni, azt tudunk. De lenni, befelé figyelni?…

Mi a meditáció? Mélyebb, mint a relaxáció: ami „csak” testi, lelki ellazulást jelent. (Ilyen az Agykontroll „alfázása”ügyes, gyakorlatias, probléma megoldásra összpontosított technikáival. Nélküle ma aligha állnék a lábamon 24 évi SM után…) A meditáció lecsöndesedés, elmélyülés, befelé vagy „belülről” figyelés – amikor már nem köt le a külvilág, sőt, a gondolataid, érzelmeid sem. A tiszta belső (és külső) tudatosság, „lenni” állapot.

– Mire jó? – kérdezhetitek. Válaszul hadd álljon itt egy részlet a Kiút a korlátok közül című könyvem (népszerű) tudományos fejezetéből:

„Ismert a testileg-lelkileg ellazult állapot – az agykontroll és többféle meditációs technika alapja – áldásos fiziológiai hatása: szervezetünk oxigénfelvételére, anyagcseréjére, fokozott endorfintermelésre, az izmok elernyedésére, a szívverésre és a stressz oldására (többek között a Harvard Egyetemen Benson kutatásaiból is).

Különböző relaxációs és meditációs technikák (pl. mindfullness, azaz éberség, transzcendentális meditáció) további ígéretes testi hatása: a fájdalom enyhülése (Brown, Jones, 2010), a cukor-, koleszterinszint és vérnyomás csökkenése (Rosenzweig és Reibel, 2007; Cooper és Aygen, 1979; Shapiro és Schwarz, 1977) – a szív- és érrendszeri problémák rizikójával együtt.

A mindfullness technika új keletű kutatása megerősítette a tapasztalatot, miszerint a meditáció nem csupán fizikai testünkre, hanem lelki és tudati állapotunkra is jelentősen hat: a stressz, a félelem és depresszió csökkenése mellett erősödik a figyelem, az önmegfigyelés vagy önreflexió, a tudatosság, sőt az együttérzés képessége is. Mindezt nemcsak szubjektív megfigyelés alapozza meg, hanem az agy aktivitása és az ezt megalapozó agyi struktúrák megváltozása is!

A meditáció még sokkal többet jelent, mint önmagunkkal kapcsolatot teremteni, s nyugalmat találni elménk gyakran nyugtalan aktivitásában egy rohanó, ingerekkel teli világban. Megdöbbentő: már 8 heti mindfullness tréning hatására MRI-vel az agyban kimutatható a változás – nem kell hozzá kolostorba vonulnunk  ! (Hölzel, 2011)”

(A zárójelben közölt nevek alapján a könyv irodalomlistájáról kikereshetők az odavonatkozó tudományos cikkek.)

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.